(0222) 335 0580 / 5862 Çocuk Üniversitesi Sekreterliği

Fen Bilimleri

Doç. Dr. Serap ERDOĞAN Fen Bilimleri Alan Koordinatörü

Program kapsamında çocukların, fen ve mühendislik bilimlerinin farklı alanlarda, akademik düzeyde, üniversite ortamından yararlanması amaçlanmaktadır. Üniversite kavramının, farklı mekanlarda (sınıf, laboratuvar, tesis vb.) ve akademisyenler önderliğinde, belirlenen yaş grubundaki çocuklara tanıtılması, farklı fen ve mühendislik alanlarına ait temel prensiplerin deneyimlerle yaşatılması ve akademisyenler ile çocukların bir arada, üniversite çatısı altında birlikteliği, programın öncelikli hedeflerindendir.

Hazırlık aşamasında, Uzay Bilimleri Alt Programı ile; 33 öğrencisi ve 46 öğretim üyesi birlikteliğinde Anadolu Üniversitesi çatısı altında 2010 yazında ilk deneyimlerini paylaşmıştır. Öğrenciler, üniversite çatısı altında, öğretim üyeleri ile, Uzay bilimleri, Astronomi, Astrofizik, Arkeoloji, Astrobiyoloji, Nano teknoloji, Meteoroloji, Sivil havacılık (hava ulaştırma, kule yönetimi, Uçak Gövde Motor, Helikopter, Hava-trafik Kotrolörlüğü, Pilotaj, Uçak Elektrik Elektroniği) gibi alanlarda kuramsal ve uygulamalı etkileşimler gerçekleştirmiştir.
Yaşanan deneyimlerin eylenceli ve daha verimli olması açısından; yıldız atlası ve güneş saati maket çalışması, futbol, basketbol, tenis ve voleybol gibi Spor; Satranç ve Go gibi zeka oyunları üzerine kuramsal ve uygulama etkileşimleri, farklı çözünürlükteki teleskoplar ile gece gezegen ve ay gözlemleri gerçekleştirilmiştir.

Program; Fen ve Mühendislik Bilimlerinin farklı anabilimdallarını içeren Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, İstatistik, Nanoteknoloji, Sivil havacılık, Malzeme Bilimi, Arkeoloji, Elektronik, Genetik, Bilgisayar, Çevre, İnşaat ve bunun gibi çok geniş bir yelpazeyi kapsayacak ve her dönemde çocuklarımıza zengin seçenekler sunacaktır.

Sayfa Başına Git