(0222) 335 0580 / 5862 Çocuk Üniversitesi Sekreterliği

Çocuklar Laboratuvarda Aileler Derste

<<< Haberler Sayfası


Çocuk üniversitesi önemli bir ilke daha imza attı. Çocuk üniversitesi programlarına devam eden öğrenciler çalışmalarını sürdürürken aileler de çocukları için sıralara oturdular. Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Çocuk Üniversitesi Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Atilla Cavkaytar Çocukla İletişim:  Çocuğun Davranışlarını Anlama konulu bir söyleşi düzenledi.

Doç. Dr. Cavkaytar konuşmasına ailelerin çocuklarında ne tür davranışlar gözledikleri ile başladı. Daha sonra, ailelerin çocuklarının olumlu davranışlarını nasıl görebilecekleri konusunda ipuçları verdi. Cavkaytar konuşmasına şöyle devam etti. "İlköğretim çağındaki çocuklar, çevrelerine uyum sağlamada yetişkinlerin ilgisine ve desteğine gereksinim duyarlar. Ancak, çoğu zaman bu destek gereksinimlerini sözlü olarak ifade etmezler. Anne babalarının onların gereksinimlerini görmelerini beklerler. Anne babalar ise çoğunlukla çocuklarıyla, onların gereksinimlerini farketmeye ve gidermeye dönük bir iletişim kurmak yerine sorgulama eğiliminde olurlar. Çocuğumuzla olumlu bir iletişim kurarak onların davranışlarını anlayabilmemizde yine en büyük yardımcımız onların davranışlarını anlamaktır." 

Doç. Dr. Atilla Cavkaytar, söyleşiyi bitirirken ailelerden bu çalışmanın devamı için yoğun bir istek geldi. Cavkaytar, ailelerin bu isteklerini de, bu çalışmaların devam edeceğini duyurarak karşılık verdi ve ailelere şöyle seslendi: 
Gelin, çocuklarımızın güzelliklerini konuşalım...

Sayfa Başına Git